Neftekamsk Otomobİl Fabrİkası VE KOMPAS-3D

Neftekamsk Otomobil Fabrikası, üç boyutlu tasarıma geçiş için KOMPAS-3D’yi seçti

Neftekamsk Otomobil Fabrikası, 3D teknolojideki üretim hazırlığını tercüme eder. Tasarım için birleşik bir yazılım platformu olarak, ASCON’dan KOMPAS-3D sistemi seçildi. Yazılım uygulaması ve çalışan eğitimi, ASCON platin ortağı olan ASCON-Ufa tarafından gerçekleştirilir.

OJSC “Neftekamsk Otomobil Fabrikası” (NefAZ), OJSC “KAMAZ” şirketler grubunun bir üyesidir ve Rusya’daki KamAZ şasesinde en büyük özel eklenti üreticisidir. Tesis kitlesel olarak geniş bir otobüs yelpazesi, araç şasisi için özel eklentiler, tank yükleme ekipmanı, düz yataklı römorklar ve yarı römorklar, bir saman kompleksi, yedek parçalar üretir.

ASCON yazılım ürünleri, NefAZ üretiminin tasarım ve teknolojik hazırlanmasında rol oynamaktadır.

2011 yılında tesis, daha önce sadece iki boyutlu tasarım araçlarıyla çalışan tasarımcıların işyerlerini donatarak 3D sistemin kullanıcı sayısını iki katına çıkardı. Sonuç olarak, 128 mühendis çizimlerin geliştirilmesi için bilgisayar destekli tasarım sistemi KOMPAS-Graph’u kullanıyor ve 50 uzman KOMPAS-3D sisteminde üç boyutlu modellerle çalışıyor.

Yakın bir gelecekte, Neftekamsk Otomobil Fabrikası, klasik süreci gerçekleştiren bir fikirden ortak bir volumetrik modele ve modelden tasarım dokümantasyonuna kadar tüm tasarım hazırlık çalışmalarını KOMPAS-3D’de üç boyutlu modelleme teknolojisi üzerine yapmayı planlıyor. 3B modellemenin yaygın kullanımı, NefAZ’ın gelişimini inşa ettiği doğrultuda küresel otomotiv endüstrisinde genel kabul görmüş bir teknolojidir.

Smirnov Oleg Nikolaevich

Tasarım paradigmasındaki değişimin ve KOMPAS-3D’ye büyük bir geçişin lehine olan argümanlar Neftekamsk Otomobil Fabrikası OJSC’nin baş tasarımcısı Oleg Nikolaevich Smirnov:

Smirnov Oleg Nikolaevich
“3D modellemenin iki boyutlu tasarım tasarımına göre avantajları oldukça somut. Bu, ilk olarak, boyutsal parametrelerin takılmasındaki hatalar haricinde, yapının hareketli eklemleri harekete geçirme imkanı, bölümler ve görünümler de dahil olmak üzere 3B modellerden nispeten kolay çizim oluşturma imkanı ile görsel bir mekansal temsilidir. İkincisi, ürünün otomatik modda kütlesinin, hacminin ve diğer mekanik özelliklerinin hızlı belirlenmesi, yapının bir bütün olarak ve bileşenlerinin üretilebilirliğinin belirlenmesi, zararlı temasların tespit edilmesi ve ortadan kaldırılması. Üçüncüsü, kuvvet hesaplamalarının uygulanması için modüllerin varlığı. KOMPAS-3D, GOST’a göre temel malzemeleri, sabitleyicileri, şablonları, standart bileşenleri GOST’a göre yerleşik dizinleri bulunan ve tasarımcının çalışmalarını büyük ölçüde hızlandıran Rus ESKD gereksinimlerine tam olarak uyan bilgisayar 3D-modelleme sistemidir. ”

NefAZ tasarımcıları, ASCON’un KOMPAS-3D sisteminin tüm işletme kullanıcıları arasında yer aldığı COMPUTER 3D modelleme yıllık ASU Yarışması’na başarıyla katıldı. 2010 yılında, damperli kamyonların CB’sinin geliştirilmesi “Semi-trailer damper” diploma ödülünü aldı “Otomotiv endüstrisi alanındaki en iyi proje için.”

NefAZ tasarım bölümlerinde iş süreçlerinin iyileştirilmesinin bir sonraki aşaması olarak, bu yıl için, LOTSMAN mühendislik veri yönetim sistemi de dahil olmak üzere, ASCON yazılım paketine dayanan önde gelen tasarım bürolarından birinde üretim tasarımının otomasyonu planlanmaktadır: PLM, KOMPAS-3D sistemi, Kurumsal referanslar “Malzemeler ve Çeşitleri ”ve“ Standart Ürünler ”. Gelecekte, ASCON kompleksini, işletmenin diğer bilgi sistemlerine ve tam ölçekli uygulamasına, üretim tasarımının hazırlanmasında yer alan tüm bölümlerde entegre etmesi planlanmaktadır.

satış hattı

0 850 304 8 304

KOMPAS 3D – bir 3D modelleme sistemidir. 

KOMPAS-3D, katı hal ve yüzey modellemede güçlü işlevselliği ve kullanım kolaylığı kombinasyonu sayesinde binlerce işletme için standart hale gelen üç boyutlu bir tasarım sistemidir.

İletişim Bilgileri

Merkez Adres : Adnan Kahveci Mah. Avrupa Cad. Kubist İstanbul park residence No:108 D:291

Beylikdüzü/İstanbul/TÜRKİYE

+90 212 875 86 50 (10 hat)

0 850 304 8 304

info@kompas.com.tr